|

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kadrosuz ve Güvencesiz Çalışmaya Karşı Yürüdü / Birsen Yeşilkanat

 

8 Haziran 2011, Çapa – İstanbul

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (Taş-İş Der) 7 Temmuz’da, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirdiği 1000’den fazla işçinin katıldığı coşkulu basın açıklamasını, İşçi Kardeşliği Partisi üyesi ve Taş-İş Der yönetim kurulu üyesi Birsen Yeşilkanat yazdı.

Dün Çapa’da, Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin çağrısıyla kadrosuz ve güvencesiz çalıştırılan taşeron işçileri ilk basın açıklamalarını yaptı. Bu basın açıklaması hem Çapa’da çalışan taşeron işçilerin kendi güçlerini görmesi ve taleplerini duyurması için hem de hepimizin güvencesiz ve sendikasız çalışmaya zorlandığı bugünlerde sınıf mücadelesi için çok önemliydi. Bir yıl önce büyük emeklerle kurduğumuz Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin kendi gücüyle çağrısını yaptığı ve örgütlediği bu basın açıklamasına bin kişinin üstünde bir katılım oldu.

Saat 12’de hastane bahçesinde toplanmaya başladık ve ardından hastane içinde yürüyüşe geçtik. Yürüyüşte “Kadrolu çalışmak istiyorum”, “Yıllık ücretli izin hakkımı istiyorum”, “Kıdem tazminatı hakkımız verilmelidir”, “Devlet memuru taşeron işçi ayrımına son eşitlik istiyoruz” ve “Ben de kreş istiyorum” yazılı dövizlerimizi taşıdık.

Arkadaşlarımız omuzlarında siyah bir tabut taşıdılar. Tabutun üzerindeki ‘’TAŞERON SİSTEMİ GÖMMEYE GELDİK’’ yazısı günün anlam ve önemini özetler biçimdeydi. Basın açıklamamızı Dernek Başkanımız Güneş Cengiz okudu ve güvencesiz çalıştırıldığımız için her gün “Beğenmiyorsan dışarıda bir kamyon insan var, çek git” denilerek işten çıkarma tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızı ve buna karşı örgütlendiğimizi aktardı. Ayrıca, taşeron işçileri olarak mücadelemizi hem hukuksal hem de demokratik yollarla her alanda sürdüreceğimizi belirtti.

Kadrolu çalışma talebi başta olmak üzere, kıdem tazminatı, şua izni, kreş hakkı, doğum ve süt izni, kıdeme göre yıllık izin, yemek paraları, meslek hastalıklarına karşı önlem alınması, devlet memurları gibi haftada 40 saat çalışma talepleriyle, özetle 4857 sayılı İş Kanunu’nda var olan haklarımız için yaptığımız basın açıklaması oldukça coşkulu geçti.

Eylemimize bazı doktorların da destek vermesi hepimizi sevindirdi ve sınıf dayanışmasının gücünü bir kez daha gösterdi. Doktor, memur, taşeron işçisi ayrımı yapmadan çalışanların dayanışması bizlere olmazların nasıl başarılacağını gösterdi.

Açıklamanın ardından, Tabipler Odası Asistan Baştemsilcisi ve Sağlık Emekçileri Sendikası Aksaray Şube Başkanı, destek amaçlı yaptıkları konuşmalarda AKP hükümetini sert bir dille eleştirdiler.

Eylem havasında yaklaşık bir saat süren basın açıklamamızı “BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ, KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEPBERABER YA HİÇBİRİMİZ!” sloganlarıyla sona erdirdik.

Birsen Yeşilkanat