|

THY Greviyle Dayanışma Komitesi Forumları Dayanışmaya Çağırıyor!

Gezi Direnişi’yle başlayan halk isyanı ülkemiz tarihine bir ilk olarak damgasını vurdu. Bugün park forumlarında ve çeşitli direnişlerde canlılığını sürdüren hareketimiz AKP hükümetinin ve sermayenin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Gezi Direnişi ile aynı anda tekstil, metal vd. işkollarında grevler, Kazova, Hey Tekstil gibi çeşitli işyerlerinde direnişler yaşandı ve yaşanıyor. Bunların arasında stratejik öneme sahip bulunan hava ulaşımındaki THY grevi hükümetin en çok saldırısına maruz kalan oldu. Grevin başladığı gün havaalanı polis ablukasına alındı ve grevci işçiler halen havaalanına alınmıyorlar. THY’nin yasadışı işçi çalıştırdığı mahkeme kararıyla tespit edildi ancak hükümet müdahalesiyle Yargıtay süreci uzattı. Aynı zamanda hükümet, THY’nin teknik bölümünün işkolunu değiştirerek Hava-İş’in örgütlülüğünü bölmek istiyor.thy grev

Tüm bu saldırılar hükümetin Gezi’deki antidemokratik ve hukuk dışı tavrını aynen THY grevinde de gösterdiğini kanıtlıyor. Bu demokrasi, işçi ve hukuk düşmanlığına karşı direniş hareketini işçi sınıfıyla THY grevinden başlayarak birleştirelim!

Bu amaçla kurduğumuz Dayanışma Komitesi, forumlar başta olmak üzere direniş hareketinin içinde grevle dayanışma faaliyetini örgütlemek üzere çalışacak. Geçici olarak kurulan bu komite daha geniş temsil sağlandığında tekrar oluşturulacak ve yapabildiği anda işçi sınıfının tüm diğer grev, direniş ve diğer eylemlilikleriyle dayanışmanın yollarını arayacak.

Yaşasın Direniş Hareketi!
Yaşasın THY Grevi!
AKP istifa!

THY Greviyle Dayanışma Komitesi