|

THY Greviyle Gezi Direnişi Birleşiyor, Hükümetin Ödü Kopuyor!

29 Eylül THY Greviyle Dayanışma Eylemi’nde AKP’nin polisi yine saldırdı, ancak eylem kitlesel bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi.

 

THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla 29 Eylül’de Atatürk Hava Limanı’nda gerçekleştirilen dayanışma eylemi sırasında Gezi direnişinden alışık olduğumuz polis şiddeti yine karşımızdaydı. Komite’nin çağrısıyla havalimanı metro istasyonu çıkışında toplanan eylemcilere polis job, biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. 4 kişi gözaltına alınırken 1 kişi de plastik mermiyle kafasından yaralandı. Ancak bu şiddetli saldırılar eylemcileri durduramadı. İstanbul’un dört bir yanından birçok forum katılımcıları, direnişteki diğer işçiler, İşçi Kardeşliği Partisi (İKP) ve diğer siyasi parti üyeleri, Hava-İş sendikasına bağlı grevdeki THY işçileri ve diğer sendikalara bağlı işçiler polis saldırısı sonrasında istasyon çıkış kapısının yakınında bulunan alanda yeniden bir araya geldiler. 1000 kişiyi aşkın kitle buradan THY Genel Müdürlük binasının yanında bulunan grev çadırlarına doğru pankart, döviz ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Grev alanında Komite tarafından hazırlanan metin okundu. Ardından eylemciler, grevdeki işçiler ve sendika başkanı THY greviyle Gezi direnişinin birleştirilmesinin gerekli olduğunu ve bu eylemin grevin kazanılması yolunda devam eden mücadelenin yükseltilmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Haksızca işten atılan işçilerin işe iade edilmesi, uçuş güvenliğini sağlayacak çalışma koşullarının sağlanması ve işçilerin kazanılmış haklarının korunması için başlatılan greve karşı her türlü kanunsuzluğa başvuran AKP hükümeti ve onun görevlendirdiği THY yönetimi, bu grevin park forumlarında somutlaşan Gezi direnişiyle buluşmasından ne kadar korktuklarını bir kez daha göstermiş oldular. Uluslararası bir hava alanında binlerce polisle ve TOMA’larla greve destek eylemine karşı önlem almak, Haziran ayını hatırlatan şiddetle eylemcilere saldırmak, “güvenlik” nedeniyle binlerce yolcunun kullandığı metroyu kapatmak başka nasıl açıklanabilir ki?