|

THY irtifa kaybediyor: Çağrı merkezleri taşeronlaşıyor!

Türk Hava Yolları hizmetlerini birer birer taşerona devrediyor, işçilerini işten çıkartıyor, tüm bunlar THY’deki örgütlü emeğin zayıflamasına neden oluyor. Hava-İş, Haziran ayında THY Yönetimi’nin 22 ildeki satış ofisini kapatırken, buralardaki THY Teknik A.Ş. personelini de geri çekeceğini açıklamıştı. Şimdi de Hava-İş, THY bünyesindeki çağrı merkezlerinin taşerona devriyle 550 çalışanın işine son verilmesi karşısında mücadele ediyor.
Bünyesinde yaklaşık 550 kişinin çalıştığı, 2006 yılında en iyi çağrı merkezi ödülü alan THY çağrı merkezi kapatılıyor. Bu işler ASSİSST A.Ş. ve VODATECH firmalarına devredilecek. İki firmanın da acente sertifikası yok. ASSİSST A.Ş. 2008 yılına kadar dekoratif aydınlatma işleriyle uğraşıyordu. Firmanın genel müdürü eski AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı. İşinde deneyimi olmayan bu firmaya ihalenin verilmesiyle AKP arasındaki bağlantı araştırılıyor.
THY’nin deneyimli çağrı merkezi çalışanları, işlerin taşerona devriyle ya işlerinden olacak ya da çok daha ucuza ve kötü koşullarda çalışmak zorunda kalacaklar. İşlerin taşerona devriyle Hava-İş’te örgütlü güçlü bir emekçi kesimin örgütlü gücü de kesintiye uğrayacak.
Bu duruma tepki gösteren çalışanlar, THY yönetimince alınan karara karşı meşru haklarını kullanma ve işlerini korumak amacıyla, çağrı merkezinde özverileri askıya aldıklarını açıkladılar. Bu nedenle çağrı merkezi hizmetlerinde problemler yaşanmaya başladı. Bunun sonrasında THY yönetimi yangından mal kaçırır gibi teknik ekipmanları taşımaya başladı. Hava-İş, THY çalışanlarına destek için çağrı merkezinin günde 5 kez aranması talebinde bulundu. 27 Eylül–8 Ekim tarihleri arasında çağrı merkezi arandı ve şu sözler söylendi: “Halktan biri olarak, THY Yönetimi’nden çağrı merkezinin kapatılmamasını ve işçilerin işsiz bırakılmaması talep ediyorum.”

Yoruma kapalı