|

Tuzla’da İş Cinayetleri Bitmiyor!

Gisan Tersanesi’nde yer alan bir gemideki filikanın halatının kopması sonucu içindeki işçiler filikayla birlikte denize düştü. Olayda hayatını kaybeden işçilerin adlarının Emrah Varoğlu (mühendis), Ramazan Çetinkaya ve Ramazan Ergün olduğu belirtildi.

Gemi İnşaa Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GİSAN) Tersanesi’nde yer alan ve “Galata” adlı bir firmaya ait olan tankerin filikasının kontrolü, kum torbaları yerine işçilerle yapılınca 3 işçinin ölümüne yol açıldı. Filikanın denize doğru indirilip kaldırılmasıyla yapıldığı belirtilen deneme sırasında filikanın denize sert bir biçimde düşmesi sonucu, içinde bulunan ve çoğunluğu işçilerden oluşan 19 kişiden Emrah Varoğlu (19), Ramazan Ergün (36) ve Ramazan Çetinkaya (25), boğulma ya da ezilme sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İşçilerden sorumlu bir mühendisin de aralarında bulunduğu 16 yaralıdan kimilerinin, yakındaki GİSPİR Tıp Merkezi ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındıkları, bir kısmının da olay yerine gelen ambülânstaki sağlık görevlilerince ayakta tedavi edildikleri öğrenildi.

Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, deneme sırasında filikanın ters dönmesi sonucu işçilerin denize düştüklerini belirterek, “Filika düşerken camları da kırılıyor. Düşme sırasında işçiler birbirlerini eziyorlar, o anda içeriye su doluyor” dedi.

Dinç, işçilerin bu sırada öldüklerini bildirdi ve olayda insanların adeta kobay olarak kullanıldıklarını öne sürerek, olaya tepki gösterdi. Kazanın ardından fabrika önünde toplanan bir grup işçi de sloganlar atarak olaya tepki gösterdiler.

Yoruma kapalı