|

Kenan Evren Yargılanabilir mi? / Şadi Ozansü

Daha önce de söyledik. Tabii ki yargılanabilir. Büyük yanılgı; Kenan Evren’in hiçbir şekilde yargılanamayacağına kendini ikna edip, bunu talep ederek güya AKP’yi köşeye sıkıştıracağı ya da daha da ahmakçası onu “demokratikleşme” adımları atmaya zorlayacağı düşüncesiydi. Yakın tarih, ABD emperyalizminin çeşitli sömürge ya da yarı-sömürge ülkelerde kendi çıkarları için kullandığı yöneticileri bir çırpıda ne kadar kolaylıkla harcadığının örnekleriyle doludur.

27 Mayıs 1960 sabahı Türkiye’de radyodan “NATO’ya ve CENTO’ya bağlıyız” açıklamasını okuyan Amerikancı albay Türkeş, Amerikancı Menderes’in idam sehpasını çatmıyor muydu? Şili’nin Amerikancı diktatörü General Augusto Pinochet hayatının son yıllarında gene ABD emperyalizminin suç ortakları İngiliz ve İspanyol emperyalizmlerinin mahkemeleri tarafından süründürülmedi mi?

Hepsinden daha beteri yıllarca ABD hesabına uyuşturucu kaçakçılığı yapmış Panama diktatörü Noriega’nın birdenbire “gerçekten” bu işi yaptığına karar verilip, üstelik ülkesi işgal edilerek koltuğundan indirilip doğrudan ABD hapishanelerine bir de “fişlenerek” adî mahkumlarla aynı karavanaya talim ettirildiği unutuldu mu?

Yugoslavya’nın parçalanmasında kendisine emperyalizm tarafından biçilen rolü büyük bir iştahla oynayan Miloşeviç ya da Karaziç aynı akıbetleri paylaşmadılar mı?

Ya da yıllarca ABD emperyalizmi tarafından İran’a ve daha sonra Kuveyt’e saldırmasına yeşil ışık yakılan, Halepçe’de 5 bin Kürdü, 300 bin Şii’yi katletmesine göz yumulan Saddam Hüseyin’in bizdeki Ergenekon benzeri düzmece mahkemelerde yargılanıp, üstelik ABD emperyalist valiliği tarafından bizzat can düşmanı Şiilere teslim edilerek idam ettirildiği belleklerimizden silindi mi?

Emperyalizmin kanlı tarihi bu örneklerle doludur, kimbilir belki de bugünkü kurban hepsinin son on yıllık gözdesi Kaddafi’dir.

Dolayısıyla tabii ki Kenan Evren de yargılanabilir ve üstelik bu “yargılama” 12 Haziran seçim sathı mahallinde hükümete çok arzulayacağı bir iki puanı da kazandırabilir. Ne ki, 12 Eylül’le hesaplaşmak Kenan Evren ve hempalarının yargılanmasından çok,12 Eylül’ün yüzde 10 seçim barajıyla, yani demokrasiye koyduğu barajla hesaplaşmak olduğundan ve bundan da vebadan kaçar gibi özenle kaçınıldığından ortada göz boyamanın dışında hiçbir samimiyet olmadığı kolayca görülecektir.

Yoruma kapalı