|

YURTTA BARIŞ CİHANDA BARIŞ

“Savaş; politikanın silahlarla sürdürülmesidir”, “bir hükümetin iç politikası neyse dış politikası da odur”. Yani ülke içinde işçinin grev hakkını, toplu sözleşme hakkını, sendikalaşma hakkını yasaklarsanız; çalışanları taşeronlaşmaya mahkum ederseniz, işçi ücretlerini hayat pahalılığına ezdirecek düzeyde tutarsanız; her gün zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yaparsanız Hükümetinizin politikalarını patron yandaşı bulduğu için eleştiren her vatandaşı “vatan haini” ilan ederek hapse atmakla tehdit eder ve kimilerini de atarsanız; kimse sizin dış politikanıza inanmak zorunda değildir. Kaldı ki o dış politikanın hayırlı sonuçları olacağına kimseyi uzun vadede inandıramazsınız. Belki ilk zamanlar “vatan aşkı” ile geçici bir destek bulursunuz ama ya sonrası?

“Suriye Milli Ordusu” Ne Demek?

Adına “Suriye Milli Ordusu” dediğiniz ÖSO’cular kimdir? TV’lerden gördüğümüz kadarıyla bunlar sahte Müslüman paralı askerler. Kılık kıyafetlerinden ve davranışlarından öyle anlaşılıyor. Peki bunlar “Suriye Milli Ordusu” ise Suriye devletinin kendi milli ordusu yok mu? Varsa, o ordu gayrımilli mi? Bu dış politika aynı iç politika gibi baştan aşağı yanlıştır. Yarın “dış güçler” sizin ordunuza da “gayrımilli” deyip üzerinize İŞİD benzeri çeteleri “milli” diye sürerlerse ne diyeceksiniz?

Suriye Suriyelilerin, Filistin Filistinlilerin, Ortadoğu Ortadoğu Halklarınındır!

ABD emperyalizmi bütün askeri üsleriyle Ortadoğu’dan çekilmelidir. Britanya Kıbrıs’taki askeri üslerini boşaltmalıdır. Ortadoğu’nun kalbinde nükleer silah donanımlı bir askeri üs olan İsrail devletinin yerine Müslümanların, Yahudilerin, Hıristiyanların ve seküler yaşam tarzını seçenlerin barış içinde birlikte yaşayacakları bağımsız ve laik Filistin devleti kurulmalıdır. Emperyalizm destekli bütün Arap monarşileri ve vesayetçi rejimleri yıkılmalı, Türkiye’de işçiler kendi partileriyle hükümetlerini kurmalı ve Ortadoğu’nun özgür uluslarının özgür federasyonu kurulmalıdır. Bu durumda Rusya’nın üslerinin de Suriye’den çekilmesi gerekeceği gibi İran’ın da müdahalesi gereksizleşecektir. İşte bu yüzden Suriye’de savaşa Hayır!

YURTTA BARIŞ CİHANDA BARIŞ

Savaş; ölmeye ve öldürmeye gitmek demektir. Halklar çok büyük bir mecburiyet altında kalmadıkça ölmek ve öldürmek istemezler. Halkımızın, Putin’le ve Trump’la yapılan gizli görüşmelerde nelerin konuşulduğunu bilmesi zorunludur. Çocuklarını cepheye gönderenlerin bunları bilmesi gerekir. Bu nokta gizli diploması veya devlet sırrı olmaz. İşte biz bu yüzden de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşıyız ve onun yerini en kısa zamanda gerçekleşecek demokratik bir seçimle hakim bir meclisin, bir kurucu meclisin alması gerektiğini söylüyoruz.